DİLEK TAHTASIBİR DİLEK TUT YA DA TUTMA...  BİR SORU SOR YA DA SORMA... 

YİNE DEEE; (SAĞDAN-SOLA, YUKARIDAN AŞAĞIYA) BAK BAKALIM DİLEK TAHTASI SENİN İÇİN NE DİYOR!

HAYDİ TIKLA...

1 Şubat 2013 Cuma

Dertlerimizi Paylaşalım: TEDBİR ABLA'DAN HURİYE'YE

Sevgili Huriye,

Merhaba, dertlerin paylaşmakla azalacağını düşündüğümüzden blogumuza bu bölümü koyduk. Maillerime henüz bugün bakabildim ve yazdıklarını okudum, hemen cevap yazmak için tuşlara yöneldim!

Yazdığın konulara sırayla bakalım:

Bir hayat arkadaşı, eş veya sevgili adı fark etmez, her insanın özel hayatında biri olmalı. Yalnızlık Allaha mahsus. Hayatında özel birisi olmasını istemek çok normal bir şey. Beklentini anlayışlı, duyarlı ve saygılı bir insan olarak ifade etmişsin. Karşılaştığın insanın karakterine dikkat etmeli ve senin aradığın kriterlerine uyup uymadığını dikkat etmelisin. Tamam dua etmek ve bu şekilde niyet etmek güzel, ancak karşılaştığın insan sana uygun mu? Senin kriterlerine ne kadar uyuyor? Bunun için iyi gözlemci olup karakterine dikkatini ver. Burada dikkatini vermen gereken en önemli konu karakterin kötü huylu olup olmaması. Seni maddi manevi zarara uğratacak, suistimal edecek insanlara karşı da sınırlarını koyarak kendini koruyabillirsin. Bu sınırları en iyi bilecek olan da sensin. Neyi kaldırıp neyi kaldıramayacağına göre karşındakinin hal ve tavırlarını, sana karşı davranışlarını iyi analiz etmelisin ki sonradan üzülüp mutsuz olma. Bir ilişkide en önemli konu sınırlarını korumaktır. Bu olmadığında hayatını bilerek veya bilmeyerek yapılan olumsuz etkilere açar ve suistimale açık olursun. Sınırlarını koruma konusunda dikkatli ve özenli olmanı tavsiye edeceğim.

Diğer taraftan, insanların sana yaklaşımını değiştirmek istiyorsan öncelikle sen de değişmelisin. Yani, karşındaki insandan konuşmasını bekliyorsan, sen de konuşmalısın. Meselâ ben suskunum deyip bütün çabayı karşıdan beklemek ilişkiyi ne kadar geliştirebilir ki? Yani ilişkilerde denge önemli; karşılıklı dengeli bir çaba var mı yok mu? Ve verdiğin kadarını alabiliyor musun? Buna dikkat etmeni tavsiye ederim.

Duaların olumlu gücüne inanırım, ben. Dua etmeye devam etmelisin. Ancak, bütün hayatını bu konu üzerine kurmadan ve hayatını sadece bu konuyla daraltmadan seni mutlu edecek, keyif verecek diğer şeyler üzerinde de yoğunlaşmanı, hobiler bulmanı veya enerjini doğru sarf edeceğin uğraşlara yoğunlaşmanı salık vereceğim. Doğru insanla nerede karşılaşacağın belli mi olur? Bu nedenle karşılaştığında onu fark edecek kadar kendi hayatından memnun olmalısın derim, ben.

Eminim ki, sen aradığın gücü içinde bulacak ve isteklerini elde etmek yolunda bu sene büyük ilerlemeler kaydedeceksin. Unutma değişim isteyen, muhakkak değişir ve değiştirir. Önemli olan bunun olumlu olması. 

Hayatında gerçekleşecek güzel gelişmelerden bizleri de haberdar etmeyi unutma.

Sevgiler,
Tedbir Abla
tedbirabla@gmail.com

Hiç yorum yok:

hoş geldiniz:)

Katkıda bulunanlar