DİLEK TAHTASIBİR DİLEK TUT YA DA TUTMA...  BİR SORU SOR YA DA SORMA... 

YİNE DEEE; (SAĞDAN-SOLA, YUKARIDAN AŞAĞIYA) BAK BAKALIM DİLEK TAHTASI SENİN İÇİN NE DİYOR!

HAYDİ TIKLA...

20 Nisan 2012 Cuma

AYASOFYA'DAKİ MELEKLER

Ayasofya inşaasında çalışan bir ustanın kapıda bekçilik yapan çocuğuna, ansızın bembeyaz bir melek görünmüş ve ondan babasını çağırmasını istemiş. 


Çocuk ayrılamayacağını söyleyince; Melek: "Sen gelene kadar ben senin yerine bekleyeceğim" demiş. 


Bunu duyan İmparator Jüstinyen Ayasofya'yı sonsuza kadar melekler korusun diye, çocuğu bir daha hiç geri yollamamış. 


İşte o gün bu gün, melekler, şehrin hep üzerinde, İstanbul'u korurlarmış.
"Anılarda, masallarda, mektuplarda “Diyarların en güzeli, sırlarla, efsanelerle dolu gizemli şehir” diye anılır İstanbul. 


Önceki albümlerim için yaptığım araştırmalarımda bu şehirle ilgili 2500 yıllık bir hayat bilmecesi ile karşılaştım.1600 yılda 120'den fazla İmparator, Sultan, binlerce cariye, köle, savaş, efsane, mitos. Adeta eski cennet'in kayıp tarihi saklıydı bu şehirde. 


Surlarda, kiliselerde, camilerde "şimdi" konuşuyor, "geçmiş" ise susuyordu.Yaşadığımız hayat bize bu şehrin gerçek değerini anlatmakta çok çaresiz kalmış gibi geldi bana. Kısacık hayatlarımızın bu görkemli tarihin bir parçası olduğunu fark ettim. 


Umarım bu albüm şehrin sırlı geçmişini ve kayıp tarihini şimdiye ve geleceğe müzik aracılığı ile hatırlatmak için bir araç olur. "Altın Çağ" içerik olarak Bizans, Ceneviz ve Fatih dönemlerini kapsıyor. Bu kez albüm için genel konsept olarak belirli bir "kişi - olay" anlatımı yerine şehrin varoluş hikayelerini seçtim. 


Galata Kulesi" albümün ana konusu. Diğer albümlerden farklı olarak şehrin sadece geçmişini değil, bugününü ve geleceğini de müziğimle canlandırmak istedim. İstanbul’un kendinde var olan yaşamsal enerji albüme de yansıdı. Kullandığım elektronik müzik sound olarak geçmişi geleceğe bağladı. 


Albümün bütünlük ve atmosferi için önceki albümlerimden bazı parçaları yeniden düzenledim. Bütün solo kanallar yeniden çalındı. Girişteki "1453 - Fetih" parçasının yeni düzenlemesi İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth onuruna verdiğim konserin kaydıdır. 


Artık albümün ruhu şehire Galata Kulesi’nin tepesinden bakıyor."


CAN ATİLLA  (ALTINÇAĞ Adlı Albümü hakkında)


Hiç yorum yok:

hoş geldiniz:)

Katkıda bulunanlar