DİLEK TAHTASIBİR DİLEK TUT YA DA TUTMA...  BİR SORU SOR YA DA SORMA... 

YİNE DEEE; (SAĞDAN-SOLA, YUKARIDAN AŞAĞIYA) BAK BAKALIM DİLEK TAHTASI SENİN İÇİN NE DİYOR!

HAYDİ TIKLA...

7 Eylül 2010 Salı

HİÇ BİTMEYEN MARATON: LYS


tedbirabla@gmail.com

Sevgili Okurlarım,


Geçirdiğim ameliyat ve sonrasındaki enfeksiyon nedeniyle hastanede yatarak tedavi olmam nedeniyle 2 aydır yazma fırsatı bulamadım. Nihayet kontrol edebildiğim e-posta adresime düşen ve biraz gecikmeli olsa da ancak okuyabildiğim bir mesaj üzerine LYS’ye giren öğrencilerin yaşadıkları stres ve bir lisans programına yerleşememe kaygılarına değinmek istiyorum.

Nasıl olsa şimdiki adıyla LYS (gelecekte kimbilir ne) yani üniversiteye giriş sınavları bitmeyen bir maraton. Geçen sene bu maratonu başarıyla bitirenleri içtenlikle kutluyorum. Bu sene girecekler için de umarım aşağıda yazdıklarım bir nebze yol gösterici olur.


Neredeyse bütün bir eğitim hayatlarını bu sınava odaklı geçiren gençlerimizin sınav performanslarıyla ilgili strese girmeleri son derece normal. Stres, motivasyonu artırmakla birlikte, fazlası kaygı yaratmaktadır. Bu kaygı sınav performansını mutlaka olumsuz etkileyecektir.

Öğrenciler stres düzeylerini kaygı boyutuna getirmemelidirler ki, bildiklerini ortaya koyabilsinler. Onlardan beklenen yapabilecekleri ölçüde, soruları cevaplamalarıdır. Sınavın bir hayat memat meselesi haline getirilmesi doğru bir yaklaşım olmadığı gibi bir faydası da yoktur.


Kaygılı öğrencilerimize, bu duygunun bir faydası olmayacaktır. Ancak olumlu duygularla başarılı olunabilir.

Diğer taraftan, sevgili öğrenciler, aileleriniz için her şeyden daha değerli olduğunuzu mutlaka bilmelisiniz. Varsanız ve sağlıklıysanız ancak diğer konular önem kazanabilecektir.


Bir lisans programına yerleştirilememiş arkadaşlarımız gelecek sene istediklerini veya bu sene farklı alternatiflerle başka imkânlar yakalayabilirler.

Yeter ki ümidinizi kaybetmeyin. Pozitif olmaktan vazgeçmeyin. Hepiniz aileniz ve bizim için değerlisiniz.


İyilikler içinde olun.

Hiç yorum yok:

hoş geldiniz:)

Katkıda bulunanlar