DİLEK TAHTASIBİR DİLEK TUT YA DA TUTMA...  BİR SORU SOR YA DA SORMA... 

YİNE DEEE; (SAĞDAN-SOLA, YUKARIDAN AŞAĞIYA) BAK BAKALIM DİLEK TAHTASI SENİN İÇİN NE DİYOR!

HAYDİ TIKLA...

27 Mayıs 2010 Perşembe

DERTLERİMİZİ PAYLAŞALIM: Arkadaşsız


Arkadaşsız demiş ki:
"Sevgili Tedbir Abla,
çok yakın bir arkadaşım var. Üniversiteyi beraber okuduk, hala da görüşüyoruz. Bana karşı çok iyi ve fedakar, ancak son zamanlarda kalabalık ortamlarda bana karşı ters davranmaya başladı. İkimiz yalnızken bir sorun yok, yine eskisi gibi...
Ama başkalarıyla beraberken sanki kimlik değiştiriyor, garip bir hal alıyor... En son kızlarla bir toplantıda beni yalancı konumuna düşürdü neredeyse... Daha sonra kendisiyle konuştuğumda, inkar etti beni alınganlıkla suçladı. Ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler... "
Tedbir Abla diyor ki:

"Sevgili Arkadaşsız,

Denendiğimiz zamanlar olur, sen de bu arkadaşlık ilişkisiyle deneniyorsun. Davranışlarıyla seni kötü hissettiren arkadaşınla biraz mesafe koymanı salık vereceğim. Neden bu şekilde davrandığı konusu üzerinde yoğunlaşmana gerek yok. Kimsenin kötü davranmaya, başkalarının sabrını ve sınırlarını zorlamaya hakkı yok. Üçüncü şahısların bulunduğu bir ortamda aynı şey tekrarlanırsa tepkini göstermekte çekinme. Bazen sıcağı sıcağına tepki vermek ve rahatsız olduğumuzu bildirmek en sağlıklı davranıştır.


Sağlıklı ve mutlu bireyler olarak hayatımızı sürdürmemiz sınırlarımızı korumamız ile mümkündür. Bu yöndeki tepkiniz, arkadaşınızı sevmediğiniz anlamına gelmez. Üstelik bu tepkiniz arkadaşınızın aşırı davranışlarına çeki düzen verebilir. Bu şekilde sağlıklı bir ilişki kurup kurmadığınız da sınanmış olur. Gerçek temeller dayanan bir arkadaşlıksa, davranışlarını gözden geçirerek özür dileyecektir."

Hiç yorum yok:

hoş geldiniz:)

Katkıda bulunanlar